ई – दिशानिर्देश

थप स्थानीय तह मान्य नहुनेः नेता रावल

१३ जेष्ठ २०७४, शनिबार
थप स्थानीय तह मान्य नहुनेः नेता रावल

दिशानिर्देश समाचार
बैतडी, १२ जेठ
नेपाली जनताले गरेका आशा आशामै विलाएका छन् । ठूलो दुःख पीडा सहेर नेपाली कांग्रेस तथा एमालेले माओवादीले गरेका हत्या हिंसा यी लगायत सबै जनताले सहेका थिए । पछि देशमा विश्वमा कतै नभएको नयाँ व्यवस्था सिर्जना भई साच्चिकै नयाँ नेपालका नाराले नागरिक प्रफुल्ल भएका थिए । तर पचायतले २० वर्ष शासन गरेको थियो भने त्इसपछिका दिनहरु ३२÷३३ वर्ष भइसक्यो कुनै परिवर्तन भएको देखिदैन । सिंहदरबारको अधिकार जनतामा आयो भन्ने तर त्यो अधिकार महन्त ठाकुरहरुको गोजीमा थन्किन पुगेका छन् । जसले नयाँ नेपालको कल्पना गरेका थिए उनीहरुले टुलुटुलु हेरी रहनु परेको छ ।
स्थानिय तहका पार्टीहरुले जनताका अधिकारहरु खोसेका छन् । गाउँघरमा आफ्नो प्रतिनिधित्व गर्न अगुवा छान्न सकेको छैन । त्यसको लागि पार्टीहरुले केन्द्रबाट अनुमति लिएपछि मात्र उम्मेदवार हुन पाउने व्यवस्था बनाएको छ जुन व्यवस्था छिमेकी भारतमा पनि छैन । हामीले सोचेका थियौं नेपाली जनताले आफ्ना प्रतिनिधि आफै छान्न पाउने हुन् सोचेका थियौं तर हामीले त केवल पार्टीका प्रचारक समर्थकहरुलाई छानेर पार्टीको गुलामी गर्न पठाउनु पर्ने रहेछ भन्छन् दुर्गादत्त भट्ट ।
एमाले उपाध्यक्ष भिम रावलले तराईमा थपिएका २२ वटा नयाँ स्थानीय तह एमालेलाई कुनै हालतमा मान्य नहुने बताएका छन् ।
बैतडीमा प्रेस चौतारीले गरेको पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै रावलले प्रदेश नं. २ मा स्थानीय तह बढाउनुपर्ने, तर अन्य प्रदेशमा जनसंख्या जतिसुकै भएपनि नबढ्ने कुरा हास्यास्पद भएको रावलले बताउनुभयो । स्थानीय तह दोस्रो चरणको चुनाव ३१ जेठ मै हुनुपर्ने बताउँदै रावलले सरकारले चुनाव सार्ने षडयन्त्र गरिरहेको आरोप लगाउनुभयो ।
प्रदेश नं. ७ का पहाडी जिल्लाहरुमा पार्टी कार्यर्ताहरुसँग भेटघाँट गर्न आएका रावलले नेकपा एमाले अगामि बन्ने सरकारमा सहभागी नहुने तर
राष्ट्रमा ठूलै संकट आयो र राष्ट्रिय सरकार बनाउनुपर्ने अवस्था आयो भने त्यो बेला सोच्न सकिने बताउनुभयो ।
नेपाली जनता जे मदेशी नेताहरुले सोचेका छन् ती होइनन् । यो देश सबैको साझा हो व्यवस्था पनि साझा हो । यदि संविधान सबैको साझा छैन भने बनाउने बेला ध्यान दिनुपर्ने थियो । अब आधा देशमा स्थानिय निर्वाचन भइसकेपछि तराईमा हुन दिन्नौं भन्नु व्यर्थ हो । हुनत निर्वाचित प्रतिनिधिहरु जनताको पक्षमा काम गर्छन् अथवा राजनीतिक पार्टी प्रति उत्तरदायि हुन्छन् । हाल सम्म देखिएको कुरा के भने गाउँको सानो पदमा उम्मेदवार उठाउन जनतालाई अधिकार छैन, केवल मत दिने मात्र अधिकार छ, बाँकी अधिकार राजनीतिक दलहरुले खोसिसकेको अवस्था छ किनभने पार्टीहरुको निर्देशन बेगर उठ्नु पाइदैन तर पाइन्छ स्वतन्त्र व्यक्तिलाई । तर, स्वतन्त्र नागरिक नभएकाले मत पाउन त्यति सजिलो छैन भन्छन् हरिदत्त भट्ट ।

सुदुरपश्चिम प्रदेश महेन्द्रनगर, कंचनपुर
९८४८५४xxxx
info@edisha.com
All Rights Reserved © eDishaNirdesh